Próba kaloryczna

Próba kaloryczna

Próba kaloryczna (próba błędnikowa) to sposób badania błędników, czyli tej części układu przedsionkowego, która znajduje się w uchu wewnętrznym.

Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób o podłożu audiologicznym, laryngologicznym czy neurologicznym. Stanowi uzupełnienie diagnostyki i różnicowania poziomu uszkodzenia układu przedsionkowego oraz jest częścią całościowej oceny ucha wewnętrznego (wraz z badaniami słuchu).

Badanie przeprowadzam osobiście, uwzględniając ewentualne przeciwwskazania, na bieżąco reagując i wyjaśniając wątpliwości. Dzięki temu mogą Państwo liczyć na profesjonalną opiekę podczas trwania próby.

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem proszę uprzejmie o zapoznanie się z poniższymi zasadami.

Leki

Wynik badania może być zaburzony u osób przyjmujących pewne grupy leków, dlatego proszę o podanie listy leków przed badaniem.

Posiłek

Z uwagi na możliwe nudności i zaburzenia żołądkowe w trakcie badania, proponuję na próbę zgłosić się ok. 2h po lekkim posiłku lub na czczo (w zależności od pory dnia).

Powrót do domu

Bezpośrednio po badaniu, z uwagi na indywidualne reakcje, warto zarezerwować sobie dodatkowy czas na odpoczynek lub pomyśleć o opiece osoby towarzyszącej lub skorzystać z transportu miejskiego/taksówki w drodze do domu.