Bezsenność
Sen jest niezbędny do życia, tak samo jak odżywianie czy oddychanie. Odpoczynek nocny zapewnia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych i psychicznych. Często na brak fizjologicznego odpoczynku organizm reaguje fizycznymi dolegliwościami, takimi jak:- bóle głowy,
- bóle krzyża,
- nadciśnienie tętnicze,
- dolegliwości gastryczne,
- trudności w zapamiętywaniu i skupieniu uwagi,
- przygnębienie i zaburzenia nastroju,
- zmniejszenie wydolności fizycznej i psychicznej, uczucie ciągłego zmęczenia,
- nadwrażliwość na dźwięki,
- szumy uszne
- pogorszenie jakości widzenia,
- osłabienie układu immunologicznego i zwiększenie ryzyka infekcji,
- zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, otyłości, chorób serca,
- zmniejszenie odporności na stres,
- trudności w relacjach z innymi ludźmi z powodu nadmiernej irytacji, niepokoju, braku cierpliwości.
Co można z tym problemem zrobić?
1. Diagnostyka czyli skąd się bierze bezsenność? – po pierwsze najważniejsze jest poszukiwanie przyczyn zaburzeń snu. Trzeba pamiętać, że niektóre choroby mogą wywoływać bezsenność. Dlatego wizyta u lekarza jest konieczna, aby ocenić stan zdrowia somatycznego i wykluczyć lub potwierdzić obecność innych chorób (np. neurologicznych, pulmonologicznych, kardiologicznych czy i gastrologicznych), mogących pogarszać jakość i ilość snu.
2. Higiena snu - przeanalizowanie zachowań związanych ze spoczynkiem nocnym i przyczyn prowadzących do jego zaburzeń.
3. Leczenie farmakologiczne – zarówno w przypadku somatycznych jak i psychologicznych przyczyn bezsenności możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia przyczynowego. Stosowanie „tabletki nasenne” zapewnia jedynie krótkotrwałą poprawę, opóźnia moment rozpoznania głębszych przyczyn bezsenności i wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi, z uzależnieniem od leku włącznie, bez poznaniaprzyczyny.
4. Psychoterapia – bezsenność ma swój aspekt jako zaburzenie fizjologii ośrodkowego układu nerwowego, jak i aspekt psychologiczny. Jeżeli problem bezsenności wymknął się spod kontroli, jeżeli pojawiły się lęki, niepokój, objawy depresji i narastającego stresu to psychoterapia może okazać się niezbędna; szczególnie skuteczna jest w tym wypadku terapia behawioralno-poznawcza.
5. Akupunktura – działa wspomagająco do pozostałych metod, naturalnie reguluje zaburzone funkcje organizmu, przyspiesza powrót prawidłowego cyklu dobowego.